Žižkovská věž

Vítejte na nové webové prezentaci Tower Park Praha. Žižkovská věž je neodmyslitelnou dominantou hlavního města a již před dvacet let dotváří jeho panorama. Je jen velmi málo míst v Praze, odkud věž není vidět, a tak není divu, že se objevuje na většině fotografií turistů z celého světa. Díky jedinečné poloze v blízkosti centra Prahy a široké nabídce služeb, je vyhledávanou atraktivitou nejen zahraničních turistů, ale také pro obyvatel Prahy a České republiky. Nejvyšší stavba České republiky nabízí unikátní 360° vyhlídku s tematicky řešenými kabinami včetně interaktivní části, restauraci, café, bar a luxusní apartmá. Po rekonstrukci v letech 2011-2012 jsou veškeré prostory zpracovány nevšedním stylem a osloví tak návštěvníky svým jedinečným industriálním designem.

Okolí TOWER PARK PRAHA obklopuje park, kde bylo v roce 2014 otevřeno profesionální minigolfové hřiště, pétanque a kde se také nachází zahradní restaurace MIMINOO s letní terasou a piknikovou zahradou, v zimě pak s venkovním kluzištěm.
Se svými 216 m je Žižkovská věž nejen nejvyšší stavbou v Praze, ale také nejvyšší věží a nejvyšší vyhlídkovou plošinou v České republice.

3 NEJ

NEJVYŠŠÍ STAVBA V ČESKÉ REPUBLICE
NEJVYŠŠÍ VYHLÍDKOVÁ PLOŠINA V ČESKÉ REPUBLICE
DRUHÁ NEJOŠKLIVĚJŠÍ STAVBA SVĚTA

UŽITEČNÉ INFORMACE

Výška věže: 216 m
Observatoře: v 93 m
ONE ROOM HOTEL: v 70 m
OBLACA restaurace: v 66 m
Kapacita Observatoře: 300 osob
Kapacita OBLACA restaurace: 180 osob
Kapacita MIMINOO zahradní restaurace: 130 osob (32 míst uvnitř, 98 míst venku)
Kapacita kongresového centra: 140 osob
Počet výtahů: 2 výtahy pro veřejnost, 1 služební výtah
Rychlost výtahů: 4m1
Kapacita výtahů: Výtah pro veřejnost – max. 12 osob, služební výtah – max. 16 osob
Počet schodů: 736
Počet parkovacích míst v podzemní garáži: 99
Počet parkovacích míst na venkovním parkovišti: 23 včetně 3 stání pro tělesně postižené

HISTORIE A TECHNICKÉ INFORMACE

Žižkovská televizní věž byla postavena v letech 1985 – 1992 podle projektu Ing. Arch. Václava Aulického a Dr. Ing. Jiřího Kozáka. Navzdory kritickým ohlasům místních obyvatel, kteří poukazovali na kontrast high-tech architektury a historického okolí Žižkova, byla věž dokončena. Dnes je oceňovanou dominantou pražského panoramatu.
V letech 2011-2012 prošla věž kompletní rekonstrukcí interiérů. Tým uznávaných českých architektů a umělců byl pověřen navrhnout nové prostory a vytvořit interaktivní prostředí. Žižkovská televizní věž byla přejmenována na TOWER PARK PRAHA.

Věž televizního vysílače je z technického hlediska unikátní – výkyvy věže jsou eliminovány speciálními kyvadly uvnitř konstrukce, která se skládá ze 3 válcovitých ocelových tubusů a 9 kabin. Na těchto tubusech jsou umístěny 3 kabiny, první ve výšce 66m, dále kabina observatoře ve výšce 93m a nejvýše je umístěna kabina s vysílací technikou. Základna budovy se nachází v hloubce 15m pod povrchem. Tubusy věže pak dosahují výšky 134m.

MIMINKA

Od roku 2000 se součástí věže stala charakteristická miminka, konkrétně deset obřích miminek šplhající po věži nahoru a dolů. Tyto laminátové sochy zvané Miminka (Babies) zde byly původně umístěny jen dočasně. Staly se ale tak populární, že byly na věž nainstalovány natrvalo. Vzhledově stejně, avšak odlišná materiálem, jsou k vidění v pražském parku Kampa. Miminka jsou dílem mezinárodně uznávaného českého umělce Davida Černého, který je znám svými provokativními a kontroverzními díly. Mezi jeho známá díla patří např. Entropa, která byla umístěna na budově sídla Rady Evropské unie v roce 2009, kdy Česká republika předsedala Radě Evropské unie.

OKOLÍ A VÝZNAMNÁ MÍSTA

Městská část Žižkov

Čtvrť Žižkov / Vinohrady se nachází v blízkosti centra města, ale zároveň je daleko od hluku a shonu. Tato část Prahy je známá množstvím hospůdek, zahradních restaurací a kaváren, a proto je také vyhledávanou lokalitou k bydlení. Živá atmosféra, farmářské trhy a krásné bytové domy z počátku 20. století rozhodně stojí za návštěvu při procházce Starým Městem.

Židovský hřbitov

Židovský hřbitov se nachází v části parku, který obklopuje Žižkovskou věž. Byl založen roku 1680 jako morové pohřebiště pražské židovské obce. Zbývající zachovaná část hřbitova, kde najdete náhrobky osobností, je nyní oddělena od parku zdí. Od roku 2001 je hřbitov přístupný veřejnosti, a to v pondělí, ve středu a v pátek.

Národní památník na Vítkově

Památník byl vystavěn v letech 1929-1938 k poctě účastníků boje za vznik Československé republiky. Nyní se zde nachází muzeum moderních dějin s multimediální expozicí.  Před památníkem se majestátně tyčí socha Jana Žižky na koni, která patří mezi největší jezdecké sochy na světě.

Riegerovy sady

Sto let starý park o rozloze přibližně 11ha nabízí příjemné prostředí k procházkám, relaxaci a odpočinku na dece v létě. V zimě tu pak najdou vyžití především děti při sáňkování. Z parku jsou také jedinečné výhledy na Hradčany, Petřín a další místa Prahy.